Bliv klogere på familiedyrs adfærd – tag på efteruddannelse
Nu kan du igen blive Fagveterinærsygeplejerske i klinikrelateret familiedyrs adfærd. Der er forventet opstart den 15. januar 2024.
Af Line Jakobsen
Efteruddannelsen henvender sig til veterinærsygeplejersker i klinisk praksis, der har en interesse i familiedyrs adfærd og velfærd i klinikken. Du bliver klædt på til at kunne skabe bedre dyrlægebesøg for både dyr, ejere og personale.
Du vil blandt andet lære om familiedyrs adfærd, indlæringsteori, stressreducerende tiltag i klinikken, samt undervisning og vejledning af dyrenes ejere.
Tid og sted
Uddannelsen løber hen over 1 år og består af 4 teoretiske undervisningsmoduler, 2 praktikmoduler, selvstændigt arbejde mellem modulerne og en eksamen ved afslutningen af uddannelsen.
Uddannelsen foregår på Universitetshospitalet for familiedyr, Frederiksberg Campus, KU SUND. Underviseren på uddannelsen er stadig adjunkt Iben Meyer.
Optagelseskrav
Du skal have bestået veterinærsygeplejerskeeksamen. Det forudsættes desuden, at du er ansat på en klinik, der behandler familiedyr, og hvor du har mulighed for at arbejde med adfærdsrelaterede tiltag i løbet af uddannelsen.
Se, hvad en af vores tidligere deltagere fik ud af uddannelsen




Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 dag siden
🐾 63 fagveterinærsygeplejersker i anæstesi var d. 24/25. September samlet i Odense til deres årlige efteruddannelses kursus. Fælles for dem alle er, at de har taget faguddannelsen, som er tilrettelagt af Veterinærsygeplejerskernes Fagforening , Den Danske Dyrlægeforening og Københavns Universitet - University of Copenhagen hospital for familiedyr.
🐾Dyrlæge Johannes Fogh fra Anicura Århus Dyrehospital, og Dyrlæge Emma Hoeberg fra Københavns Universitets hospital for familiedyr var undervisere i anæstesi.
🐾 Amber Quick som er faglig sagsbehandler og faglig sekretær i sekretariatet hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, var også på besøg, for at fortælle om den nye overenskomst.
🐾 To skønne dage med spændende fagligt fokus på bedøvelse og smertebehandling af hunde og katte i dyrlægepraksis. ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 uge siden
Ses vi på ÅRSMØDET? ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 uge siden
... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook