Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, Den Danske Dyrlægeforening og Universitetshospitalet for Familiedyr/KU SUND udbyder i samarbejde en fagveterinærsygeplejerske-uddannelse i rehabilitering.
Forventet opstart af næste hold
Det næste hold forventes at starte op den 17. april 2024.
Se flyer om uddannelsen her
Om uddannelsen
Rehabilitering er et behandlingstilbud til den store patientgruppe, der har smerter og/eller funktionsnedsættelse i bevægeapparatet. Formålet med behandlingsformen er at opnå smertelindring samt bedre og/eller hurtigere genoprettelse af normal funktion. Rehabilitering er et forretningsområde med stort potentiale for vækst indenfor smådyrspraksis, og uddannelsestilbuddet giver jeres klinik mulighed for at opruste på området.
En fagveterinærsygeplejerske i rehabilitering vil kunne spille en central rolle i rådgivning til ejere og tilrettelæggelse og gennemførelse af rehabiliteringsprogrammer.
Formål med uddannelsen og indhold
Uddannelsen skal give fagveterinærsygeplejersken kompetencer til selvstændigt at kunne tilrettelægge og gennemføre rehabiliteringsprogrammer i samråd med dyrlægen. Til det formål skal kursisten erhverve kundskaber i bl.a. funktionel anatomi, ortopædi, neurologi, træningsfysiologi, sportsmedicin, bevægelsesanalyse, palpations- og manipulationsteknikker, smertevurdering og –behandling samt fysioterapeutiske modaliteter og udarbejdelse af genoptræningsprogrammer.
Indhold i tidl. fagveterinærsygeplejerske-uddannelser i rehabilitering – Der kan forekomme ændringer:
Modul 1: Anatomi, heling, bevægelse og bevægelighed
• Funktionel osteologi af ryg, for- og bagben (+ skills lab anatomiske landmarks)
• Funktionel anatomi og biomekanik af bevægeapparatet (+ skills lab)
• Heling af forskellige vævstyper
• Effekt af immobilisering
• Bevægelse og holdning
• Bevægelsesanalyse (+ skills lab)
• Metoder til vurdering af effekt (+ skills lab)
• PROM og udstrækning
• Varme og kulde
Undervisere: Vibeke Sødring Elbrønd, Anne Vitger, Sara Corscadden Kjærsgaard
Modul 2: Fysioterapi, ortopædi
• Prøveeksamen og opsummering fra modul 1
• Proprioception
• Fysioterapeutisk undersøgelse (+ skills lab)
• Journalskrivning
• Fysioterapeutiske øvelser (+ skills lab)
• Hydroterapi
• Ortopædiske sygdomme
• Rehabilitering af orto-patienten
• Ortoser (+ skills lab)
• Massage
Undervisere: James Miles, Christoffer Diehl, Anne Vitger, Sara Corscadden Kjærsgaard
Modul 3: Neurologi, neuro-rehab, myofascier, ernæring
• Prøveeksamen og opsummering fra modul 2
• Neuroanatomi
• Neurologiske sygdomme
• Neurologisk undersøgelse (+ skills lab)
• Rehabilitering af neuropatienter
• Myofascier
• Myofasciel behandling (+ skills lab)
• Ernæring (sportshunde, gigt, unge/seniorer)
• Overvægt og træning
Undervisere: Mette Berendt, Hanne Gredal, Charlotte Bjørnvad, Vibeke Sødring Elbrønd, Anne Vitger, Sara Corscadden Kjærsgaard
Modul 4: Smerte, sportsmedicin, diverse modaliteter
• Prøveeksamen og opsummering fra modul 3
• Smertefysiologi
• Smertevurdering (+ skills lab)
• Medicinsk smertebehandling
• Laser, TENS, shock wave, kiropraktik, akupunktur
• Træningsfysiologi
• Skader hos sportshunde
• Rehabilitering af sportshunde
• Eksamensforberedelse (+ skills lab)
Undervisere: Helle Harding Poulsen, Rikke Wrieth, Anne Vitger, Sara Corscadden Kjærsgaard
Modul 5: Eksamen, præsentation af emne/case
Optagelseskrav
Bestået veterinærsygeplejerskeeksamen (autorisation som veterinærsygeplejerske).
Krav til kursist og klinik
Der må påregnes en del hjemmearbejde i forbindelse med opgaverne imellem de enkelte moduler. Der er en del udenadslære i denne uddannelse.
Det forudsættes, at der forefindes rehabiliteringsudstyr på veterinærsygeplejerskens arbejdssted samt at Veterinærsygeplejersken må anvende klinikkens udstyr og journaler i forbindelse med opgaver.
Deltagerantal
Det maksimale deltagerantal er 20
Uddannelsens opbygning
- Uddannelsen forløber over ca. 15 måneder og består af fem moduler á 2-3 dage (i alt 12 dage).
- Modul 1-4 er teoretisk undervisning samt praktiske øvelser.
- Modul 5 er eksamen samt en dag med kursisternes egne præsentationer af en case eller et relevant emne.
- Herudover indgår to dages praktikophold på rehabiliteringsklinikken på Universitetshospitalet for Familiedyr.
Der undervises på dansk. Undervisningsmaterialet er fortrinsvist på dansk, men derudover vil der være faglitteratur på engelsk.
Efter gennemført uddannelse, godkendelse af 3 ‘case reports’ samt bestået eksamen, kan kursisterne opnå godkendelse som “Fagveterinærsygeplejerske i rehabilitering”. Godkendelsen udstedes af Den Danske Dyrlægeforening, Veterinærsygeplejerskernes Fagforening og Universitetshospitalet for Familiedyr.
Datoer
Modul 1: 17-19/4 2024
Modul 2: 20-21/6 2024
Modul 3: 2-4/10 2024
Modul 4: 9-10/1 2025
Modul 5: 20-21/3 2025
Pris
Prisen er 53.000 kr. + moms. Prisen omfatter omkostninger til undervisning, kursusadministration, kursusmateriale samt til frokost og pauseforplejning under kursussamlingerne samt omkostninger til afholdelse af eksamen.
Deltagerne skal selv arrangere overnatning og aftenforplejning.
Undervisningssted:
Uddannelsen afvikles på Universitetshospitalet for Familiedyr, Dyrlægevej 16, Frederiksberg.
Yderligere information
Yderligere information om uddannelsen kan fås hos Anne Vitger (dyrlæge, cert. fysioterapeut for smådyr, cert. veterinær kiropraktik), e-mail: anvi@sund.ku.dk
Venteliste og tilmelding
Hvis du ønsker at tilmelde dig og modtage yderligere information om uddannelsen, kan læse her




Veterinærsygeplejerskernes Fagforening Veterinærsygeplejerskernes Fagforening føler sig positiv her: Veterinærsygeplejerskernes Fagforening.
7 timer siden
📢 Stem om din overenskomst – din stemme er vigtig!
Afstemningen om din overenskomst er nu åben, og det er vigtigt, at du bruger din stemme.
📧 Hold øje med din indbakke. Tirsdag den 30. juni kl. 12.00 modtager du en mail med:
✅ To protokollater
✅ Et forklarende følgebrev
Hvis du kan bakke op om overenskomstresultatet, så husk at afgive din stemme.
🗳️ Afstemningen lukker torsdag den 9. juli kl. 12.00.
Din stemme er med til at afgøre resultatet – så husk at stemme. 💙 ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Har stemt så flot kæmpet 🥳🙌🎉
Stemt 🥰💪🏻👌🏻
Jeg har stemt JA👏🥳🐾
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening Veterinærsygeplejerskernes Fagforening føler sig begejstret her: HANSENBERG Veterinærsygeplejerskeuddannelsen.
4 dage siden
I dag sender vi 30 nyuddannede veterinærsygeplejersker ud i verden 💪🏼 Rigtig hjertelig tillykke til jer alle med uddannelsen 🇩🇰🇩🇰🇩🇰🥳💐🥂❤️ ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Stort tillykke alle sammen! 🤗🥳✨
Hjerteligt tillykke med Verdens bedste uddannelse - og held og lykke med fremtiden, i alle de eventyr, den kan føre jer ud på 🫶
Stort tillykke til jer alle 🇩🇰🥳 Hvis nogen ikke ved hvad de nu skal lave og ønsker at arbejde i København så tøv ikke med at sende en ansøgning til Blågård Dyreklinik 💙
Millioner af kæmpe ❤️ tillykke til jer alle sammen ❤️ hvor er I seje ❤️
Stort tillykke til jer alle. 🎉🇩🇰🌞
Kæmpe tillykke til alle ♥️💪🇩🇰
Kæmpe stort tillykke til jer 🥰
Kæmpe stort tillykke til jer alle 🥰🇩🇰
Stort tillykke til jer alle sammen årgang 2026 🎉🎉🎉🎉
View more comments
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 uge siden
Ses vi til årsmødet? 👏🏼
#åm26 ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook