Bestyrelses arbejdet

Vi er en del af serviceforbundet og er til for at hjælpe dig når du er i tvivl, skal skal godt videre eller søger nyt, både som din fagforening og A-kasse

Kontakt os Bliv medlem i dag

Bestyrelses arbejdet

Bestyrelsen består udelukkende af uddannede veterinærsygeplejersker, der arbejder for at styrke vores fag, vores arbejdsvilkår og vores fælles faglige udvikling. De gør et stort stykke frivilligt arbejde på tværs af klinikker og øvrige arbejdsområder, så både du og dine kolleger får de bedste forudsætninger i hverdagen.

Du kan læse mere om hvert enkelt bestyrelsesmedlem under her


Det arbejder bestyrelsen for

Bestyrelsen løser en lang række opgaver, der direkte gavner dig som medlem, blandt andet:

  • Tilrettelæggelse af efteruddannelse for veterinærsygeplejersker, herunder fagveterinærsygeplejerske‑uddannelserne
  • Planlægning af Årsmødet for Dyrlæger og Veterinærsygeplejersker, VSP‑dagen og diverse dagskurser
  • Udvikling af indhold og idéer til både vores hjemmeside og sociale medier
  • Rekruttering af nye medlemmer – jo flere vi er, desto stærkere står vi
  • Forhandling af overenskomst med Dyrlægevirksomhedernes Arbejdsgiverorganisation
  • Deltagelse i Det Faglige Udvalg og Det Lokale Uddannelsesudvalg for veterinærsygeplejerske‑uddannelsen
  • Internationalt samarbejde om veterinærsygeplejerskers vilkår og uddannelse
  • … og meget mere!

Sådan vælges bestyrelsen

Alle medlemmer af Veterinærsygeplejerskernes Fagforening kan stille op til bestyrelsen, så længe de ikke har økonomiske interesser i deres arbejdsplads.

Bestyrelsen vælges af generalforsamlingen og består af syv medlemmer: formand, næstformand og fem menige medlemmer. Derudover vælges to suppleanter samt en bilagskontrollant og en bilagskontrollant‑suppleant.

Alle poster vælges for en toårig periode og skal derefter genopstille eller træde af.


Modtager bestyrelsesmedlemmer løn?

Bestyrelsesmedlemmer får dækket tabt arbejdsfortjeneste og transport i forbindelse med møder. Resten af arbejdet er frivilligt og udføres i fritiden.

I henhold til overenskomsten har bestyrelsesmedlemmer og suppleanter ret til seks ulønnede fridage om året til fagforeningsarbejde – og de bliver ofte hurtigt brugt.

Ud over bestyrelsen har vi også en veterinærsygeplejerske, der repræsenterer faget i både Det Faglige Udvalg og Det Lokale Uddannelsesudvalg for veterinærsygeplejerske‑uddannelsen.


Har du lyst til at være med?

Vi kan altid bruge engagerede kræfter!
Du er meget velkommen til at stille op til bestyrelsen eller hjælpe mere løst som praktisk medhjælper.

Kontakt os på vf@forbundet.dk, hvis du vil høre mere.


Bestyrelsens møder

Bestyrelsen holder seks årlige møder:

  1. Januar – årets første møde
  2. Februar/marts – i forbindelse med VSP‑dagen
  3. Maj/juni
  4. August/september
  5. Oktober – i forbindelse med årsmødet
  6. November – i forbindelse med det årlige strategiseminar

På møderne behandler vi årets planlagte aktiviteter og faste emner som:

  • VSP‑dagen
  • Generalforsamling
  • Årsmødet
  • Årets VSP
  • Regnskab
  • Arbejdsmiljø
  • Fagveterinærsygeplejerske‑uddannelserne
  • Foreningens strategi
  • … og meget andet.

 

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

Der vil igen i år blive afviklet ERFA møde for oplæringsansvarlige på veterinærsygeplejerskeuddannelsen🐕🐈🦜

Denne gang med 3 møder henholdsvis d. 8/9 i Valby hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, d. 9/9 i Kolding hos Hansenberg på Vranderupvej og d. 10/9 i Vodskov

Programmet byder blandt andet på:
- Information om den nye uddannelsesforordning,
- SPS i skole og oplæring,
- Indblik i hestespecialisering og
- Oplæg fra Mette Overgaard Riise fra M-O-R om styrkebaseret elevudvikling/selvudvikling ( Når eleven ikke mangler vilje – men indsigt i egne styrker)
- Samt en masse af sparring med andre oplæringsansvarlige.

Se det fulde program og tilmeldingsmuligheder i kommentarsporet
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Lad mig uddybe indholdet 💚. Jeg vil give jer nogle værktøjer med hjem så undertitlen er : Hvordan uddannelsesansvarlige kan bruge styrkebaseret feedforward, adfærdsforståelse , lytteniveauer og små samtaleværktøjer til at skabe bedre elevforløb & samarbejde. I er velkomne til at spørge mig her 😉 Glæder mig til at se jer ! Indtil da" lav en god dag "

Tag endelig fat på mig ved spørgsmål til dagen, samt tilmelding på kfy@hansenberg.dk inden d. 1 september🌼

Yamila Louise Kruse Bush

Det er igen åben for Indstillinger til Årets VSP 2026 ☀️🎉

Vi ser frem til og glæder os til at modtage jeres mange indstillinger 🙏🥳
... Se mereSe mindre

1 måned siden

Veterinærsygeplejerskernes Fagforening

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid
... Se mereSe mindre

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side