Amber Marie Quick – Faglig sagsbehandler


  • Uddannet veterinærsygeplejerske fra Københavns Dyrehospital i 2005 – Autorisation i 2011
  • Fagveterinærsygeplejerske i Tandbehandling i 2019
  • Bestyrelsesmedlem i Veterinærsygeplejerskernes Fagforening fra 2006 – 2013 og igen fra 2019-2022
  • Faglig Sagsbehandler i Veterinærsygeplejerskernes Fagforening fra april 2022
  • Næstformand i Det Faglige Udvalg siden september 2022

Du kan kontakte Amber på amq@forbundet.dk

I praksis
Jeg er at finde på kontoret som Faglig Sekretær i Veterinærsygeplejerskernes Fagforening.

Udover mit arbejde som veterinærsygeplejerske og min tid som personaleleder, har jeg altid interesseret mig for den politiske del af faget. Uddannelse, overenskomst og generelt arbejdsmiljø. Jeg glæder mig over, at jeg nu har mulighed for, at hjælpe medlemmer direkte og være med til at udvikle branchen.

Det faglige arbejde
Sammenlagt har jeg siddet i bestyrelsen i 10 år. Jeg har været med til at forhandle flere overenskomster, skabelsen af VSP-dagen og en masse mere sammen med en masse dygtige og arbejdsomme bestyrelsesmedlemmer gennem årene.

Privat
Jeg er mor til en dejlig søn og hundemor til en lille hund som passer i cykelkurven. Jeg bruger min fritid på dans, styrke- og løbetræning og så elsker jeg at bade hele året rundt.

CV
April 2022 : Faglig sekretær v. Veterinærsygeplejerskernes Fagforening

Juni 2021 – April 2022: Aut. Veterinærsygeplejerske og fagvsp i odontologi på Buddinge Dyreklinik

Juni 2020 – Juni 2021:Aut.Veterinærsygeplejerske og fagvsp i odontologi på Gentofte Dyreklinik

December 2017 – Juni 2020: Aut. Veterinærsygeplejerske og fagvsp i odontologi på Dyreklinikken Rungstedvej

Juli 2006 – December 2017:Aut. Veterinærsygeplejerske og personalechef på Københavns Dyrehospital/Anicura Kbh Dyrehospital

Oktober 2005 – Juli 2006:Aut. Veterinærsygeplejerske på Skovlunde Dyreklinik

August 2002– oktober 2005 Veterinærsygeplejerske elev v. Københavns Dyrehospital – CEU Kolding

 

 

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

🐾Næsten 50 veterinærsygeplejersker over 50år var samlet søndag d.13. September fra hele landet på Universitets hospitalet for familie dyr. De er alle medlem af en Facebook gruppe for vsp'er over 50år, som mødes en gang om året.

🐾Rundvisning på museet og omkring de historiske bygninger med konservator Annika Normann, som er leder af det Veterinær historiske museum og den store samling af gamle præperater.

🐾Rundvisning på det store Universitets hospital, hvor Dyrlæge Pernille Holst, som også er uddannet veterinærsygeplejerske, viste rundt og fortalte anekdoter om dagligdagen på dyrehospitalet.

🐾Foredrag med Dyrlæge og professor Asger Lundorff Jensen, der til dagligt arbejder på Århus Universitets hospital. Det handlede om dyrlægefagets opstart i meget gamle dage og Den Kongelige Veterinære Landbohøjskoles lange betydningsfulde historie, samt hvor vigtige veterinærsygeplejersker er i dyrlægepraksis🥰

🥰Kæmpe stor tak til Vetnordic for sponsorat til en skøn frokost madpose.

🥰Kæmpe stor tak til Universitets hospitalet for familiedyr, for at vi måtte låne frokost stuen hele dagen og se det spændende dyrehospital.
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Fantastisk dejlig dag - tak for opbakningen♥️♥️♥️

Hej medlemmer

I dag og i morgen er hele bestyrelsen og kontoret på kursus.
Vi kan derfor ikke modtage opkald på telefonen. Send os en mail på vf@forbundet.dk, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Haster det meget skal du skrive HASTER i emnefeltet.
Vi er tilbage på mandag kl. 9.00
... Se mereSe mindre

Hej medlemmer

I dag og i morgen er hele bestyrelsen og kontoret på kursus. 
Vi kan derfor ikke modtage opkald på telefonen. Send os en mail på vf@forbundet.dk, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Haster det meget skal du skrive HASTER i emnefeltet.
Vi er tilbage på mandag kl. 9.00

Kommentér på Facebook

Ha alle et godt kursus

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side