Et MAGISK Årsmøde 2024
Tivoli Hotel og Congress Center dannede rammerne om DDD Årsmøde som blev afholdt 24.-25. oktober.
Med Tivoli Hotellet var den magiske scene sat for et godt årsmøde. Der var god plads til alle udstillerne og konference lokalerne lå lige ud til udstillingen. Stemningen var intet mindre end fantastisk begge dage.
163 veterinærsygeplejersker deltog i den årlige begivenhed sammen med dyrlæger og andre veterinærfaglige.
Vanen tro bød årsmødet på foredrag, workshops og udstillere.
Vi er super glade og taknemmelige over alle de besøg vi fik på vores stand og tak til alle der deltog i vores konkurrence.
Highlights fra Årsmødet
Årets VSP 2024

Gert Helenius fra Eickemeyer, Årets VSP Helle Nørgaard Mouridsen fra Skjern Dyrehospital, næstformand Sarah Hjort Hansen fra Veterinærsygeplejerskernes Fagforening og Camilla Ravn Lauritzen fra Decra/Specifik.
De 4 nominerede til Årets VSP pris. Heidi Nielsen fra Østerbro Dyreklinik, Rikke Mortensen fra Vodskov Dyreklinik, Nanna Mosvang fra Thy Dyrehospital og Helle Nørgaard Mouridsen fra Skjern Dyrehospital.
Sarah holder en lille tale inden sløret løftes for årets vinder…
Helle Nørgaard Mouridsen og hendes kollega Dyrlæge Nina Haahr, som havde lavet indstillingen til Årets VSP
Oplæg og workshops
I år var emnerne for veterinærsygeplejerskerne:
Torsdag
- Anæstesi med Maria Søndergaard
- Håndfri røntgen med Dyrlæge Lisa Frilling fra Sverige
- Strålebeskyttelse med Annette Holm Fik fra Sundhedsstyrelsen
- Håndfri røntgen i praksis med Veterinærsygeplejerske Liselotte Nielsen og workshop medhjælper Tia-Maria
Dagen blev rundet af for veterinærsygeplejersker med et oplæg fra Julie Pio om mental trivsel, mindfullness og positiv psykologi
Derudover var der et firmaspor for veterinærsygeplejersker med Dyrlæge Johannes Fogh om Sikkerhed ved brug af NSAID´s til hund og kat samt et spændende spor om AI i Veterinærsygeplejerske-elevers uddannelse vedr. kommunikation med dyreejere og andre.
Fredag
- Vurdering af dine tandrøntgenbilleder, optimering af din tandrens samt hvordan støtter jeg min patient bedst muligt før, under og efter med Dyrlæge Morten Hinge
- Genoplivning af kæledyr i klinikken med alt hvad det indebærer med Julie Pio akkompagneret af Bee Gees, Queen og ikke mindst Gloria Gayner
Herunder følger billeder fra Årsmøde sporene for veterinærsygeplejersker – lidt hulter til bulter 🙂

Julie Pio om Mental trivsel, mindfullness og positiv psykologi
Dyrlæge Lisa Frilling holdte oplæg om Håndfri røntgen teori på VSP sporet torsdag
Maria Søndergaard om anæstesi og tandpatienter
Morten Hinge om tandrøntgen på 10 min.
Liselotte Nielsen ankommer til Tivoli Hotellet torsdag morgen…
Vinderen af vores Håndfri Røntgen konkurrence blev Veterinærsygeplejerske elev Nikoline Nikolajsen fra Årslev Dyreklinik. Hun vandt en røntgen sandsæk og to velcro elastikker. Så nu er der ingen vej tilbage til håndholdte røntgenoptagelser på Årslev Dyreklinik 🙂 🙂 🙂
Genoplivning med Julie Pio
Vinderen af Håndfri Røntgen konkurrencen trækkes på vores stand…
Fredag var Liselotte klar på standen med tips og tricks til håndfri røntgen lejring
Torsdag underviste Liselotte i Håndfri røntgen sammen med Lisa Frilling og her er hele holdet
Der øves teknikker med velcro elastikker til lejring håndfrit
Her ses Annette Holm Fik fra Sundhedsstyrelsen som havde oplæg om lovgivningen indenfor røntgen. Det er nemlig lovgivning der siger, at man skal FORLADE røntgenrummet under røntgenoptagelser såfremt det er muligt. Det skal fortolkes således, at man altid skal forlade rummet hvis patientens tilstand tillader det. Og altså ikke fordi man ikke lige gider eller ikke har udstyret i orden til det. Her sammen med Liselotte Nielsen og Lisa Frilling. Sikke en trio!
Annette Hol Fik in action…
Håndfri røntgen workshop medhjælper Tia-Maria viser her logoet frem på sin T-shirt. Liselotte har naturligvis skabt et logo for Håndfri røntgen.
Ny pris til Årets klinik

Der var 3 nominerede klinikker som repræsenterede tre forskellige initiativer.
- Havdrup Dyreklinik som har tilknyttet en specialist indenfor dyreadfærd. Der er blevet lavet div. tilretninger i måden at møde klinikkens patienter på som også giver udslag i mange fine personaleforhold.
- Vestjyske Dyrlæger var nomineret til prisen fordi klinikejerne har gjort en stor indsats i fht. bæredygtighed på flere forskellige områder, samt de er blevet arbejdsglædecertificeret.
- Randers Dyrehospital var nomineret for deres målrettede pre- og onboarding af nyuddannede dyrlæger som de har opnået gode resultater i form af bedre faglighed og trivsel for nyuddannede og bedre trivsel for alle.
Er du interesseret i at læse mere om de nominerede klinikkers initiativer for evt. inspiration, kan du læse mere HER på Eickemeyers hjemmeside
Årets udstiller
Med flest deltagerstemmer blev Vetnordic kåret som “Årets udstiller 2024”. Vetnordic var også Årsmødets Guldsponsor.
Magisk stemning
Tivoli Hotel og Kongrescenter dannede en smuk og magisk ramme om årsmødet.
Der var pyntet op til Halloween og Amber blev overfaldet af en edderkop fra Hogwarts på vej ud af baren….
Traditionen tro bød årsmødet også på en festmiddag i den meget flotte congress hall og i baggrunden endnu en af DDD formanden Hanne Knude Palshofs taler med skiftende identiteter denne gang symboliseret med skiftende hatte

En stor tak til DDD for et virkelig magisk Årsmøde 2024!
Vi ses til næste år…






































Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
12 timer siden
📣 VSP Familiedyr 📣
Program for fredag den 23. oktober 2026
Maria Søndergaard 👉 Hvordan kommer vi i gang med TIVA?
Kim Starke 👉 Ledelse og kommunikation på arbejdspladsen
ℹ Se hele programmet og tilmeld dig i linket i kommentarsporet ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 dag siden
📣VSP Familiedyr 📣🐾
Torsdag den 22. oktober 2026 kan du opleve det her:
Julie Pio Kragelund 👉 Moderne sårbehandling i praksis - forstå, vurder og handel. Få styr på sårbiologi WAR- score mm.
Malene Wolf-Jølver 👉 Fodring af seniordyret
Derudover kan du med din klinik/kolleger deltage i et tværfagligt spor
👉Familiedyr (VET & VSP) - Teamwork i praksis: Fra travl hverdag til stækt team
med Dorte Kvistgaard Christensen
herunder:
👉Spil dine kollegaer gode – også når kalenderen koger
👉Vi hører ikke det samme – selv når vi lytter til det samme
👉Når samarbejdet knirker – små irritationer, store konsekvenser
👉Motivation i hverdagen – vi drives ikke af det samme
👉Forandringer i hverdagen – fra modstand til mening
Waow - og det er kun torsdag! I morgen kommer programmet for fredagen
Jeg skal i hvertfald med! Skal du også?
Se link til program og tilmelding i kommentarsporet ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 dage siden
Høje følelsesmæssige krav er en del af arbejdet for mange. At møde mennesker i svære livssituationer og håndtere stærke reaktioner kan være meningsfuldt – men også krævende. Det kan samtidig øge risikoen for konflikter, både med dem, man skal hjælpe, og i det interne samarbejde.
Temamødet sætter fokus på tre temaer i samspillet mellem høje følelsesmæssige krav og konflikter:
Fra belastning til balance
Konflikter og kommunikation
Professionel dialog om følelser
Hvert tema rummer en introduktion til vigtig viden samt gode råd og redskaber, I kan bruge i hverdagen med det samme.
Se link i kommentarsporet for mere information og til tilmelding ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Se mere her: www.godtarbejdsmiljo.dk/arrangementer/temamoeder-om-hoeje-foelelsesmaessige-krav-og-konflikter