Har du en kronisk sygdom eller er pårørende/samboende med en i risikogruppen, så læs med her!


Kære alle

Vi har fået en del henvendelser vedr. hvordan man skal forholde sig, hvis man selv har en kronisk sygdom eller hvis man er pårørende til et familiemedlem i risikogruppen.

Derfor er det mig en glæde at kunne viderebringe, at der lavet en aftale mellem regeringspartierne, som sikrer økonomisk støtte til ansatte med kronisk sygdom eller til ansatte med samboende familiemedlemmer der har en kronisk sygdom.

Aftalen sikrer sygedagpenge fra dag 1 for de ansatte, som under genåbningen af Danmark, fortsat må blive hjemme grundet egen eller familiemedlemmers kroniske sygdom.

Ordningen træder i kraft, når lovgivningen er på plads omkring 20. maj, og vil i første omgang gælde frem til 1. september.

Læs med her på beskæftigelsesministeriets hjemmeside

Dette er en pressemeddelelse fra fredag den 15. maj og derfor kan du risikere, at din arbejdsgiver ikke har fået denne orientering endnu. Indtil nu har der ikke været økonomisk støtte til de kronisk syge og deres pårørende medmindre, at den ansattes virksomhed har været omfattet af regeringens lønkompensationsordning.

Nu åbnes der endelig mulighed for, at ansatte med kronisk sygdom og pårørende/samboende under genåbningen af Danmark fortsat kan blive hjemme og ikke skal vælge mellem helbred og økonomi

Fagbevægelsens Hovedorganisation har skrevet pressemeddelelsen i fredags. Den kan du læse her

Med de bedste ønsker for dig og din familie

Malene, Formand

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

Der vil igen i år blive afviklet ERFA møde for oplæringsansvarlige på veterinærsygeplejerskeuddannelsen🐕🐈🦜

Denne gang med 3 møder henholdsvis d. 8/9 i Valby hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, d. 9/9 i Kolding hos Hansenberg på Vranderupvej og d. 10/9 i Vodskov

Programmet byder blandt andet på:
- Information om den nye uddannelsesforordning,
- SPS i skole og oplæring,
- Indblik i hestespecialisering og
- Oplæg fra Mette Overgaard Riise fra M-O-R om styrkebaseret elevudvikling/selvudvikling ( Når eleven ikke mangler vilje – men indsigt i egne styrker)
- Samt en masse af sparring med andre oplæringsansvarlige.

Se det fulde program og tilmeldingsmuligheder i kommentarsporet
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Lad mig uddybe indholdet 💚. Jeg vil give jer nogle værktøjer med hjem så undertitlen er : Hvordan uddannelsesansvarlige kan bruge styrkebaseret feedforward, adfærdsforståelse , lytteniveauer og små samtaleværktøjer til at skabe bedre elevforløb & samarbejde. I er velkomne til at spørge mig her 😉 Glæder mig til at se jer ! Indtil da" lav en god dag "

Tag endelig fat på mig ved spørgsmål til dagen, samt tilmelding på kfy@hansenberg.dk inden d. 1 september🌼

Yamila Louise Kruse Bush

Det er igen åben for Indstillinger til Årets VSP 2026 ☀️🎉

Vi ser frem til og glæder os til at modtage jeres mange indstillinger 🙏🥳
... Se mereSe mindre

1 måned siden

Veterinærsygeplejerskernes Fagforening

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid
... Se mereSe mindre

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side