Kollegahjælpen er inspireret af en ordning fra Norge, hvor frivillige dyrlæger yder hjælp pr. telefon til fagfæller i krævende livssituationer.

Er du i en svær situation, så kontakt Kollegahjælperne


Er du dyrlæge, veterinærsygeplejerske eller veterinærsygeplejerskeelev i dyrlægepraksis, eller pårørende til en af faggrupperne?

Ønsker du en samtale og hjælp, fordi du er i en vanskelig situation? Så kan du nu kontakte Kollegahjælperne.

Line Jakobsen

Kollegahjælpen handler om at tilbyde en samtalepartner til veterinærsygeplejersker,  veterinærsygeplejerskeelever og dyrlægekolleger, som søger hjælp.

Du kan ringe til en af de 6 dyrlæger og 3 veterinærsygeplejersker, som er med i ordningen. De lytter, vejleder og kan informere dig om instanser, hvor du kan søge professionel hjælp.

Hvad kan du ringe om?
Du kan ringe om vanskelige emner og situationer, hvor du har brug for en samtalepartner. Det kan involvere arbejdsrelaterede, personlige eller helbredsmæssige spørgsmål, eller en kombination af disse. Kollegahjælperne er trænede til at håndtere vanskelige samtaler, men de er ikke eksperter på området. De er her for at hjælpe dig og kan informere dig om instanser, hvor du kan søge professionel hjælp (læge, psykolog, kriselinjer og lignende).

Tavshedspligt
Kollegahjælperne har skrevet under på, at samtalerne er fortrolige, og at de har tavshedspligt. Dog er der lovgivningsmæssige undtagelser, hvor vi er forpligtede til at underrette myndighederne, såsom hvis der er tegn på selvskade, misbrug af børn eller alvorlig kriminalitet.

Sådan tager du kontakt
Du bestemmer selv, hvem af kollegahjælperne, du ønsker kontakt med. Du sender en sms til det pågældende nummer med beskeden: “Kære kollegahjælper. Jeg ønsker en samtale.” Så vender kollegahjælperen tilbage til dig så hurtigt som muligt. Samtalerne foregår normalt via telefonen, men andet kan også aftales.

Læs mere om Kollegahjælpen og find kontaktoplysninger her

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

🐾Næsten 50 veterinærsygeplejersker over 50år var samlet søndag d.13. September fra hele landet på Universitets hospitalet for familie dyr. De er alle medlem af en Facebook gruppe for vsp'er over 50år, som mødes en gang om året.

🐾Rundvisning på museet og omkring de historiske bygninger med konservator Annika Normann, som er leder af det Veterinær historiske museum og den store samling af gamle præperater.

🐾Rundvisning på det store Universitets hospital, hvor Dyrlæge Pernille Holst, som også er uddannet veterinærsygeplejerske, viste rundt og fortalte anekdoter om dagligdagen på dyrehospitalet.

🐾Foredrag med Dyrlæge og professor Asger Lundorff Jensen, der til dagligt arbejder på Århus Universitets hospital. Det handlede om dyrlægefagets opstart i meget gamle dage og Den Kongelige Veterinære Landbohøjskoles lange betydningsfulde historie, samt hvor vigtige veterinærsygeplejersker er i dyrlægepraksis🥰

🥰Kæmpe stor tak til Vetnordic for sponsorat til en skøn frokost madpose.

🥰Kæmpe stor tak til Universitets hospitalet for familiedyr, for at vi måtte låne frokost stuen hele dagen og se det spændende dyrehospital.
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Fantastisk dejlig dag - tak for opbakningen♥️♥️♥️

Hej medlemmer

I dag og i morgen er hele bestyrelsen og kontoret på kursus.
Vi kan derfor ikke modtage opkald på telefonen. Send os en mail på vf@forbundet.dk, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Haster det meget skal du skrive HASTER i emnefeltet.
Vi er tilbage på mandag kl. 9.00
... Se mereSe mindre

Hej medlemmer

I dag og i morgen er hele bestyrelsen og kontoret på kursus. 
Vi kan derfor ikke modtage opkald på telefonen. Send os en mail på vf@forbundet.dk, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Haster det meget skal du skrive HASTER i emnefeltet.
Vi er tilbage på mandag kl. 9.00

Kommentér på Facebook

Ha alle et godt kursus

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side