Veterinærsygeplejersker må IKKE aflive dyr
Det står helt klart i de nye regler om autorisation af veterinærsygeplejersker.
Der har været tvivl på nogle klinikker om, hvorvidt veterinærsygeplejersker må aflive dyr efter de nye regler om autorisation. Det korte svar er: Nej, det må du ikke.
Ifølge de nye autorisationsregler for veterinærsygeplejersker – nærmere bestemt bilag 2, punkt 3 – er aflivning af dyr samt håndtering af aflivningsvæske ikke en opgave, som veterinærsygeplejersker må udføre.
”Reglerne er helt klare nu: Du må ikke aflive dyr – det er dyrlægens ansvar,” siger Malene Brendorp Meyer, formand for Veterinærsygeplejerskernes Fagforening. ”Men du må assistere dyrlægen ved aflivning.”
Malene Brendorp Meyer opfordrer alle veterinærsygeplejersker til at tage snakken på arbejdspladsen, hvis der stadig er uklarhed om, hvem der må gøre hvad.
Er din dyrlæge kollega uforstående overfor denne ændring i autorisation for veterinærsygeplejersker beder vi jer henvise dem til Den Danske Dyrlægeforening. Dette kan gøres på mail: ddd@ddd.dk
”Det er vigtigt, at alle på klinikken kender reglerne – både af hensyn til dyrene, dyrlægerne og os selv som autoriserede fagpersoner,” siger hun.




Veterinærsygeplejerskernes Fagforening Veterinærsygeplejerskernes Fagforening føler sig begejstret her: HANSENBERG Veterinærsygeplejerskeuddannelsen.
1 dag siden
I dag sender vi 30 nyuddannede veterinærsygeplejersker ud i verden 💪🏼 Rigtig hjertelig tillykke til jer alle med uddannelsen 🇩🇰🇩🇰🇩🇰🥳💐🥂❤️ ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Stort tillykke alle sammen! 🤗🥳✨
Hjerteligt tillykke med Verdens bedste uddannelse - og held og lykke med fremtiden, i alle de eventyr, den kan føre jer ud på 🫶
Millioner af kæmpe ❤️ tillykke til jer alle sammen ❤️ hvor er I seje ❤️
Stort tillykke til jer alle. 🎉🇩🇰🌞
Kæmpe tillykke til alle ♥️💪🇩🇰
Kæmpe stort tillykke til jer 🥰
Kæmpe stort tillykke til jer alle 🥰🇩🇰
Stort tillykke til jer alle sammen årgang 2026 🎉🎉🎉🎉
View more comments
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
5 dage siden
Ses vi til årsmødet? 👏🏼
#åm26 ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Eickemeyer Danmark
5 dage siden
🍀 Hvem skal være ’Årets VSP’ 2026? 🍀
Bag enhver dygtig dyrlæge står en fantastisk veterinærsygeplejerske!
’Årets VSP’ er prisen, hvor vi hylder dem, der gør en ekstra indsats – for patienterne, ejerne og hele teamet 🧑🏻⚕️🐾
⭐️Kender du en VSP, der fortjener hæderen - og en kontant præmie?⭐️
Så følg med – nomineringen åbner den 29. juni! 🎊
Indtil da, kan du læse mere om prisen og tidligere nominerede på vores hjemmeside
👉 go.eickemeyer.dk/aaretsvsp2026
💚💚💚
Prisen uddeles i godt samarbejde med:
Eickemeyer Danmark, Veterinærsygeplejerskernes Fagforening og Hill’s Pet Nutrition
𝗗𝗲𝘁 𝗺𝗲𝗱 𝘀𝗺𝗮̊𝘁:
• Du kan indstille som kollega eller ledelse
• Du kan kun indstille én VSP
• Du må ikke indstille dig selv
• Den indstillede skal være praktiserende VSP
• Du skal arbejde på samme klinik som den VSP, du indstiller
• Det handler ikke om antallet af indstillinger – men om de gode argumenter ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook