Bliv en del af
Veterinærsygeplejerskernes
Fagforening
i dag
Veterinærsygeplejersker må IKKE aflive dyr

Det står helt klart i de nye regler om autorisation af veterinærsygeplejersker.
Der har været tvivl på nogle klinikker om, hvorvidt veterinærsygeplejersker må aflive dyr efter de nye regler om autorisation. Det korte svar er: Nej, det må du ikke.
Ifølge de nye autorisationsregler for veterinærsygeplejersker – nærmere bestemt bilag 2, punkt 3 – er aflivning af dyr samt håndtering af aflivningsvæske ikke en opgave, som veterinærsygeplejersker må udføre.
”Reglerne er helt klare nu: Du må ikke aflive dyr – det er dyrlægens ansvar,” siger Malene Brendorp Meyer, formand for Veterinærsygeplejerskernes Fagforening. ”Men du må assistere dyrlægen ved aflivning.”
Malene Brendorp Meyer opfordrer alle veterinærsygeplejersker til at tage snakken på arbejdspladsen, hvis der stadig er uklarhed om, hvem der må gøre hvad.
Er din dyrlæge kollega uforstående overfor denne ændring i autorisation for veterinærsygeplejersker beder vi jer henvise dem til Den Danske Dyrlægeforening. Dette kan gøres på mail: ddd@ddd.dk
”Det er vigtigt, at alle på klinikken kender reglerne – både af hensyn til dyrene, dyrlægerne og os selv som autoriserede fagpersoner,” siger hun.



Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 dage siden
🐾 Tak for endnu et fantastisk årsmøde i fællesskabet og faglighedens tegn.
🐕Tak for alle de besøgende på standen og de gode snakke.
👍Tak til #dendanskedyrlægeforening for at have stablet så fint et arrangement på benene igen i år.
🎉 Stort tillykke til Årets VSP med den velfortjente pris.
📌 Vi ses d. 28. Februar til VSP-dag 2026.
#veterinærsygeplejerskernesfagforening
#vspnet
#sammenervistærkere ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
4 dage siden
Hvordan er det at få titlen som 'Årets VSP'? 🐾
Inden længe afsløres vinderen af Årets VSP 2025 – men inden da får du lige et glimt af, hvad det egentlig betyder 🐶🐱
🎥 Se videoen og hør Helle fortælle om hendes oplevelse, da hun blev kåret i 2024, og hvordan det har været at sidde med omkring dommerbordet til Årets VSP 2025.
Vi ses i foyeren i frokostpausen, hvor vi kårer 'Årets VSP 2025' 🎉
💚💚💚
Prisen uddeles på DDD Årsmødet i godt samarbejde mellem Eickemeyer Danmark og Veterinærsygeplejerskernes Fagforening ... Se mereSe mindre
Hvordan er det at få titlen som 'Årets VSP'? 🐾 Inden længe afsløres vinderen af Årets VSP 2025 – men inden da får du lige et glimt af, hvad det egentlig betyder 🐶🐱 🎥 Se videoen og hør Helle fortælle om hendes oplevelse, da hun blev kåret i 2024, og hvordan det har været at sidde med omkring dommerbordet til Årets VSP 2025. Vi ses i foyeren i frokostpausen, hvor vi kårer 'Årets VSP 2025' 🎉 💚💚💚 Prisen uddeles på DDD Årsmødet i godt samarbejde mellem Eickemeyer Danmark og Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening Veterinærsygeplejerskernes Fagforening føler sig pragtfuldt til mode her: Tivoli Hotel & Congress Center.
5 dage siden
DDD Årsmøde 2025
I dag skal vi kåre en dyreklinik/-hospital.
Initiativprisen til Årets klinik 2025
Du kan være med til at stemme lidt endnu….
Giv din stemme inden kl. 11:30
Vinderklinikken trækkes kl. 12:40 ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook