Bliv en del af
Veterinærsygeplejerskernes
Fagforening
i dag
Ny pris: ’Årets Klinik’ fejrer innovation og engagement i veterinærbranchen

For første gang nogensinde lanceres prisen for ’Årets Klinik’, som vil blive uddelt på DDD’s årsmøde den 25. oktober 2024.
Veterinærbranchen står over for store udfordringer og muligheder, og nu hyldes de klinikker, der tager førertrøjen på og går forrest med nye og inspirerende initiativer.
Bag prisen står ISO Dyrlægen, Salfarm og Eickemeyer, der ønsker at sætte fokus på videndeling og støtte til best practice i branchen.
Baggrund for prisen
Initiativprisen til Årets Klinik er skabt for at fremme en kultur, hvor gode idéer og innovation deles bredt blandt klinikker.
Målet er at anerkende de klinikker, der går forrest med nye behandlingsmetoder, forbedret medarbejdertrivsel, bæredygtighed eller andre spændende tiltag. Disse initiativer kan ikke kun inspirere andre i branchen, men også styrke forholdene for både dyrene og personalet.
”Vi vil gerne anerkende de klinikker, der viser vejen frem for hele branchen. Det kan for eksempel være med innovative arbejdsgange, uddannelse eller et særligt fokus på bæredygtighed og trivsel,” siger Gert Helenius fra Eickemeyer, en af initiativtagerne bag prisen.
Sådan indstiller du en klinik
Har din arbejdsplads lanceret noget nyt og spændende det seneste år? Så kan du indstille den til Årets Klinik senest den 20. september 2024. Det kan være alt fra nye behandlingsmetoder til tiltag inden for uddannelse eller bæredygtighed. Du kan også indstille en anden klinik, som du mener fortjener anerkendelse.
Indsendelse skal ske på mail til: g.helenius@eickemeyer.dk
I mailen skal du oplyse:
- Hvilken klinik du indstiller.
- En beskrivelse af, hvorfor klinikken fortjener prisen.
De 3 klinikker, som bliver nomineret, vil modtage en præmie på 15.000 kroner (3 x 5.000 kroner), som er øremærket til initiativprisen til Årets Klinik 2024. Gevinsten er skattepligtig.
Det skal du være opmærksom på:
- Du kan indstille én klinik eller et hospital.
- Indstillingen kan baseres på både nye initiativer og aktiviteter, som klinikken særligt har udmærket sig på. Ikke et krav.
- Du kan indstille den klinik, du selv arbejder på, eller pege på en kollegas klinik, som, du synes, har gjort særligt godt.
- Initiativer kan både omfatte den samlede klinik, en eller flere afdelinger eller en personalegruppe.
- Du skal indsende din indstilling senest 20. september 2024.
- Det handler ikke om antal indstillinger pr. klinik, men om de gode grunde til at modtage prisen.
3 klinikker vil blive nomineret, og den endelige vinder udvælges af deltagerne på DDD Årsmødet efter en præsentation af de nominerede klinikker.
Lad os sammen fejre de klinikker, der skubber grænserne og gør en forskel i veterinærbranchen!
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 uger siden
☢️ HÅNDFRI RØNTGEN KURSUS☢️
☢️Brug for at komme igang med håndfri røntgen? Brug for at høre om lovgivningen ved brug af ioniserende stråling i dyrlægepraksis?
☢️ Så er der stadig ledige pladser på kursus d.15. Maj i Århus. Chefkonsulent Annette Holm Fik fra Sundhedsstyrelsen og Fagveterinærsygeplejerske Liselotte Nielsen underviser.
☢️Der vil være workshop, hvor vi gennemgår håndfri røntgen positioneringer.
☢️Tilmelding på mail:
Vlearn@vetgruppen.dk ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 uger siden
Onsdag eftermiddag gik der et nyhedsbrev ud herfra som jeg ikke havde læst endelig korrektur på 🫣
Desuden ville jeg gerne have tilføjet at eleverne også skal have tilbagebetaling på deres lønstigning i elev-overenskomsten tilbage til 1. August 2024 😉 ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Så er der også råd til en is!!
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 uger siden
🇩🇰God 1. Maj til jer alle sammen 🇩🇰
Vi fejrer arbejdernes internationale kampdag i Serviceforbundet og i Fælledparken.
Derfor er telefonerne ☎️ lukket i dag.
Vi er tilbage i morgen kl. 9:00
Se mere fra dagen i kommentarsporet… ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Dagen er arrangeret af DSU og her synger soc.Valby for i en sang om hvad de går til valg på
Formanden byder velkommen
Dagens program og sanghæfte
Medlemmer, venner, gæster mm. er samlet til morgenmad, sang, taler og hyggeligt samvær i Serviceforbundet. Sådan fejrer vi 1. Maj. Hvad laver du i dag? ☀️☀️