Giv os besked, når I vælger en arbejdsmiljørepræsentant


Et godt arbejdsmiljø kommer ikke af sig selv. Det kræver viden, opmærksomhed – og en valgt arbejdsmiljørepræsentant (AMR), der kan være medarbejdernes stemme i hverdagen.

Derfor opfordrer Veterinærsygeplejerskernes Fagforening alle til at give os besked, når der bliver valgt en AMR i klinikken.

”En arbejdsmiljørepræsentant gør en kæmpe forskel på klinikken. Det handler om trivsel, forebyggelse og om at tage problemer i opløbet. Derfor vil vi meget gerne vide, hvem der er valgt, så vi kan støtte dem bedst muligt”, siger formand Malene Brendorp Meyer.

AMR = bedre arbejdsmiljø

En arbejdsmiljørepræsentant er med til at:

  • Forebygge fysisk og psykisk arbejdsmiljøbelastning
  • Tage initiativ til forbedringer i hverdagen
  • Deltage i arbejdsmiljøarbejdet sammen med ledelsen
  • Sikre, at regler om sikkerhed og trivsel bliver overholdt

I en branche med tunge løft, røntgen, højt tempo og følelsesmæssigt krævende situationer er arbejdsmiljøarbejdet helt afgørende.

Hvornår skal man have en AMR?

Reglerne er klare:

  • Alle virksomheder med mere end 9 ansatte skal have en arbejdsmiljørepræsentant.
  • Alle ansatte tæller med – også deltidsansatte, hvis de arbejder mere end 10 timer om ugen.
  • Man vælges for 2 år ad gangen.

Særlige rettigheder og beskyttelse

Når en AMR bliver valgt, følger der en særlig beskyttelse med:

  • Arbejdsmiljørepræsentanten har et forlænget opsigelsesvarsel på to måneder.

Men for at sikre den korrekte beskyttelse er det vigtigt, at fagforeningen bliver orienteret og kan registrere den valgte repræsentant.

Obligatorisk uddannelse – og mere til

Nyvalgte arbejdsmiljørepræsentanter skal gennemføre den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse:

  • Uddannelsen skal påbegyndes inden for de første tre måneder efter valget.
  • Kurset varer i alt 3 dage (22 timer).

Udover den obligatoriske arbejdsmiljøuddannelse har du det første år, du er arbejdsmiljørepræsentant, ret til 2 dages supplerende uddannelse.

Efterfølgende har du ret til 1,5 dags supplerende uddannelse hvert år. Din arbejdsgiver har pligt til at sørge for, at du bliver tilbudt uddannelse og skal desuden betale for den.

Derudover kan alle AMR der er medlemmer i Veterinærsygeplejerskernes Fagforening deltage i Serviceforbundets grunduddannelse for tillidsvalgte. Her får man ekstra redskaber til at arbejde med samarbejde, dialog og indflydelse i praksis.

Fagforeningen står klar med rådgivning og sparring – både om konkrete arbejdsmiljøsager og om rollen som AMR.

Giv os besked

Er der blevet valgt en arbejdsmiljørepræsentant på din klinik?

Så send os navn, klinik og kontaktoplysninger – eller ring til os på kontoret.

Vi sørger for registrering, rådgivning og støtte, så jeres AMR får de bedste forudsætninger for at skabe et trygt og sundt arbejdsmiljø.

Et stærkt arbejdsmiljø starter med en valgt repræsentant – og med, at vi ved, hvem det er.

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

Der vil igen i år blive afviklet ERFA møde for oplæringsansvarlige på veterinærsygeplejerskeuddannelsen🐕🐈🦜

Denne gang med 3 møder henholdsvis d. 8/9 i Valby hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, d. 9/9 i Kolding hos Hansenberg på Vranderupvej og d. 10/9 i Vodskov

Programmet byder blandt andet på:
- Information om den nye uddannelsesforordning,
- SPS i skole og oplæring,
- Indblik i hestespecialisering og
- Oplæg fra Mette Overgaard Riise fra M-O-R om styrkebaseret elevudvikling/selvudvikling ( Når eleven ikke mangler vilje – men indsigt i egne styrker)
- Samt en masse af sparring med andre oplæringsansvarlige.

Se det fulde program og tilmeldingsmuligheder i kommentarsporet
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Lad mig uddybe indholdet 💚. Jeg vil give jer nogle værktøjer med hjem så undertitlen er : Hvordan uddannelsesansvarlige kan bruge styrkebaseret feedforward, adfærdsforståelse , lytteniveauer og små samtaleværktøjer til at skabe bedre elevforløb & samarbejde. I er velkomne til at spørge mig her 😉 Glæder mig til at se jer ! Indtil da" lav en god dag "

Tag endelig fat på mig ved spørgsmål til dagen, samt tilmelding på kfy@hansenberg.dk inden d. 1 september🌼

Yamila Louise Kruse Bush

Det er igen åben for Indstillinger til Årets VSP 2026 ☀️🎉

Vi ser frem til og glæder os til at modtage jeres mange indstillinger 🙏🥳
... Se mereSe mindre

1 måned siden

Veterinærsygeplejerskernes Fagforening

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid
... Se mereSe mindre

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side