EVIDENSIA Academy – NURSING THE INPATIENT

Vi er en del af serviceforbundet og er til for at hjælpe dig når du er i tvivl, skal skal godt videre eller søger nyt, både som din fagforening og A-kasse

Kontakt os Bliv medlem i dag

23aprAll Day24EVIDENSIA Academy - NURSING THE INPATIENT

Event Details

Kursusbeskrivelse:

Dette todages teoretiske og praktiske kursus dækker de fleste dele af pleje af den indlagte patient fra en veterinærsygeplejerskes perspektiv.

På dag 1 gennemgås væsketerapi og ernæringsstatus, og deltagerne vil gennemgå praktiske øvelser i indførsel af relevante katetere og ernæringssonder.

Dag 2 vil vi fokusere på smertevurdering og pleje af immobile patienter, og dagen vil inkludere praktiske øvelser i smådyrsrehabilitering.

Kurset er praktisk og relevant uafhængigt af tilgang til klinikkfaciliteter.

• Klinisk vurdering af den hospitaliserede patient, kardiovaskulær-, respiratorisk og ernæringmæssig status samt smertevurdering

• Placering af næsesvælgsonde og urinkateter

• Tolkning af grundlæggende laboratorieresultater

• Basale rehabiliteringsteknikker og korrekt brug af rehabilitering

 

Se brochuren og læs mere om speakerne her: NURSING THE INPATIENT

Pris: 5.600 DKK ex. VAT · Deadline: 15 marts 2018

(Inkl. forelæsning, kursusmaterialer, forfriskninger og frokost)

Online booking: www.evidensiaacademy.com

Time

23. april 2018 - 24. april 2018 (All Day)(GMT+00:00)

Location

Evidensia Academy

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

☢️ Strålebeskyttelse ved røntgenoptagelse af hest var temaet for en meget spændende møde torsdag d.15. Okt. på Københavns Universitetshospital for store husdyr i Tåstrup.

🐴Til mødet deltog:

- Veterinærsygeplejerske Kristina Refsgaard Købsted, der arbejder med røntgen og CT af hest på Københavns Universitetshospital, og til dagligt underviser dyrlægestuderende.

- Sundhedsfaglig medarbejder Dina Bech fra Sundhedsstyrelsens Strålebeskyttelses afdeling, kom med sin store viden om optimal røntgenbeskyttelse og lovgivning. Dina er både uddannet radiograf og veterinærsygeplejerske.

- Dyrlæge DVM, Resident ECVDI Celina M. Lindgren fra Københavns Universitetshospital for Store Familiedyr, som også deltog på mødet, har stor vigtig radiologisk og dianostisk viden omkring røntgen optagelse af hest.

- Veterinærsygeplejerskernes Fagforening formand Malene Brendorp Meyer, som gerne vil have fokus på de vsp'er der arbejder med hest og deres sikkerhed omkring arbejde med ioniserende stråling.

- Fagveterinærsygeplejerske Liselotte Nielsen fra AniCura Københavns Dyrehospital der med sine store erfaringer inden for håndfri røntgen på hund og kat, kunne bidrage med ideer til hvordan ændring af arbejdsrutiner i røntgenrummet, kan sprede sig som ringe i vandet.

☢️Vi glæder os til et fremtidigt samarbejde, for at skabe et godt og sikkert arbejdsmiljø i forbindelse med røntgenoptagelser af hest.
... Se mereSe mindre

🐾💙 I DAG FEJRER VI VETERINÆRSYGEPLEJERSKERNES DAG! 💙🐾

I dag, fredag den 9. oktober, fejres World Veterinary Nurse Day – en international hyldest til veterinærsygeplejerskerne og deres uvurderlige indsats for dyrene. 🐶🐱

Dagen fejres i blandt andet Danmark, Australien, New Zealand, Storbritannien, USA og Canada samt flere andre lande verden over. 🌍

Men hvad er det egentlig, vi fejrer?

Vi fejrer de fagligt dygtige hænder, de skarpe øjne og de varme hjerter, der hver dag gør en verden til forskel for vores dyr. ❤️

Veterinærsygeplejersker bedøver og overvåger patienter, plejer indlagte dyr, udfører laboratoriearbejde, assisterer ved operationer og støtter både dyr og bekymrede ejere gennem svære forløb.

De opdager små ændringer, lindrer smerter, skaber tryghed og giver omsorg til de patienter, der ikke selv kan fortælle, hvordan de har det.

🇩🇰 I Danmark er veterinærsygeplejersker en uundværlig del af det dyrlægepraksis. Deres viden, erfaring og engagement bidrager hver eneste dag til højre faglig behandling, høj patientsikkerhed og en kærlig hånd på bla hunde, katte, fugle, heste og kaniner.

I dag hylder vi alle veterinærsygeplejersker – for deres faglighed, deres omsorg og deres store hjerter. 💙

Tak for alt det, I gør for dyrene – også alt det, som ikke altid bliver set, men som betyder alverden for den enkelte patient. 🐾

💙 Glædelig Veterinærsygeplejerskernes Dag!
Kærlig hilsen Veterinærsygeplejerskernes Fagforening 🥳

#worldveterinarynurseday #veterinærsygeplejerske
#vsp #dyrevelfærd
#sammenervistærke
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Fantastiske billeder!! Én gang VSP altid VSP❤️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Dejligt billede 👩‍⚕️🇩🇰👩‍⚕️

Simone Birch IkenLaura Vorndran KristensenMarie-Louise KaarillEva-Maria Nielsen🫶🥳

Vi er på internt kursus det meste af dagen i dag, jeres opkald vil derfor gå til receptionen som vil give os besked☎
I er meget velkomne til at skrive os en mail med ønske om opringning i stedet, så vil Karin og Amber hurtigst muligt vende tilbage - hvis det er AKUT, så skriv AKUT i emnefeltet🙂
... Se mereSe mindre

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side