Vi er en del af serviceforbundet og er til for at hjælpe dig når du er i tvivl, skal skal godt videre eller søger nyt, både som din fagforening og A-kasse
Kontakt os Bliv medlem i dag10sepAll Day11EVIDENSIA Academy - LABORATORY TECHNIQUE
Kursusbeskrivelse: På dette kursus lærer deltagerne optimalt at udtage og håndtere de mest almindelige prøver i smådyrspraksis. Deltagerne får desuden en grundlæggende viden om analysering og tolkning af prøverne.
På dette kursus lærer deltagerne optimalt at udtage og håndtere de mest almindelige prøver i smådyrspraksis. Deltagerne får desuden en grundlæggende viden om analysering og tolkning af prøverne. Undervisningen vil være case-baseret og indeholde både teoretiske og praktiske elementer.
Kurset fokuserer på udtagning, håndtering, analyse og basal tolkning af blod, urin, fæces, ørevoks, hud og pus.
• Grundlæggende viden om blod, urinsediment, fæces og ørevoks
• Optimering af prøveudtagning, de mest almindelige fejlkilder
• Kvalitetskontrol
• Håndtering og analyse af de oftest forekommende prøver
• Mikroskopering
• Cases
Se brochuren og læs mere om speakeren her: LABORATORY TECHNIQUE
(Inkl. forelæsning, kursusmaterialer, forfriskninger og frokost)
10. september 2018 - 11. september 2018 (All Day)(GMT+00:00)
Evidensia Academy
Søg råd og vejledning om personaleforhold, find drømmejobbet eller udvid din viden med specialiserede kurser.
Du har krav på at blive behandlet ordentligt på din arbejdsplads, også som lærling eller elev. Derfor er det en god idé at være medlem af en rigtig fagforening.
Med medlemsskabet får du blandt andet:
Send os dit spørgsmål her. Vi sikrer, at du kommer i kontakt med den rigtige person. Vores eksperter er klar til at hjælpe dig. For enhver udfordring, stor eller lille.
Når du skriver til os, kan der gå op til 3 hverdage, før du har et svar.
Du kan eventuelt også få svar under vores ofte stillede spørgsmål.
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 uge siden
Hej medlemmer
I dag og i morgen er hele bestyrelsen og kontoret på kursus.
Vi kan derfor ikke modtage opkald på telefonen. Send os en mail på vf@forbundet.dk, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Haster det meget skal du skrive HASTER i emnefeltet.
Vi er tilbage på mandag kl. 9.00 ... Se mereSe mindre
Ha alle et godt kursus
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 uge siden
🇩🇰Lyngby Dyrehospitals historie fra 1938 på udstilling i Lyngby åbner onsdag d.2.september.
🐾Veterinærsygeplejerskernes historie hører også til på Lyngby Dyrehospital, og er med i udstillingen.
📌Kopier link til artiklen i kommentar nedenunder, som er skrevet på baggrund af meget gamle artikler. Her kan du også finde info om udstillingen. ... Se mereSe mindre
🥰Sjove billeder fra dengang i gik med sygeplejerske uniform Jannie Jensen og Hanne Norsk 🥰
Åh og frk. Pedersen...Gode år... 😄
Kan ikke åbne artiklen...
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 uger siden
📣🐴 Kalder alle skønne heste VSP'er🐴 📣
VSP-dagen 2027 – hvad vil DU gerne blive klogere på?
Til VSP-dagen 2027 vil vi igen gerne tilbyde alle hesteinteresserede et billigt og fagligt relevant kursus 🐎📚
Men denne gang vil vi rigtig gerne høre fra jer!
Hvad går I rundt og mangler viden om?
Hvilke emner synes I kunne være spændende at få dykket ned i og er der en bestemt foredragsholder, I drømmer om at høre?
Det kan være alt fra sygdomme, adfærd og fodring til reproduktion, træning, tandbehandling, akutte situationer eller noget helt andet.
💡 Kom med jeres ønsker og idéer, både til emner og foredragsholdere!
Så vil vi gøre vores bedste for at sammensætte et kursus, der er både spændende, brugbart og pengene værd.
Skriv jeres forslag i kommentarfeltet 👇 eller send os en mail på vf@forbundet.dk
Vi glæder os til at høre, hvad I gerne vil lære mere om! 🐴❤️ ... Se mereSe mindre