Anæstesi og monitorering af hund og kat, Del 2

Vi er en del af serviceforbundet og er til for at hjælpe dig når du er i tvivl, skal skal godt videre eller søger nyt, både som din fagforening og A-kasse

Kontakt os Bliv medlem i dag

16mar(mar 16)9:0017(mar 17)17:30Anæstesi og monitorering af hund og kat, Del 2

Event Details

Dette kursus er 2-dags og udgør del 2 af vores kursus i anæstesi og monitorering!

Kursus nr.: 381

Kursusindhold:
Kurset vil indeholde teoretisk og praktisk undervisning.
Den teoretiske undervisning vil omfatte følgende emner:
Præmedikation og anæstesi,
Respirations-patofysiologi
Apparatur og apparaturcheck
Monitorering I
Monitorering II
Væske og væskebehandling
Bedøvelse til kejsersnit
Interaktiv case gennemgang på i forvejen forberedte cases

Den praktiske undervisning vil på dag 1 omfatte check af anæstesi apparatur, og på dag 2 gennemføres praktiske øvelser i anæstesi af grise. Her trænes specielt i styring af anæstesidybde, vurdering af anæstesigas-tilledning og håndtering af komplikationer samt hvordan dette aflæses på monitoren.

Deltagere:
Kurset henvender sig til veterinærsygeplejersker og dyrlæger, og undervisningen vil ske på basalt niveau.
Deltagelse i dette kursus forudsætter deltagelse i del 1 den 8. december 2017.

Underviser:
Dyrlæge, ph.d. Carsten Grøndahl, København Zoo.

Pris:
Samlet pris for del 1 og 2 vil udgøre 11.995,- kr. ekskl. moms. Prisen inkluderer almindelige kursusomkostninger, kursusmateriale og forplejning samt middag og overnatning på del 2.
Ved fravalg af middag og overnatning, vil prisen være 10.995,- kr. ekskl. moms.

Tilmeld dig her

Time

16. march 2018 9:00 - 17. march 2018 17:30(GMT+00:00)

Location

E-Vet

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

🐾💙 I DAG FEJRER VI VETERINÆRSYGEPLEJERSKERNES DAG! 💙🐾

I dag, fredag den 9. oktober, fejres World Veterinary Nurse Day – en international hyldest til veterinærsygeplejerskerne og deres uvurderlige indsats for dyrene. 🐶🐱

Dagen fejres i blandt andet Danmark, Australien, New Zealand, Storbritannien, USA og Canada samt flere andre lande verden over. 🌍

Men hvad er det egentlig, vi fejrer?

Vi fejrer de fagligt dygtige hænder, de skarpe øjne og de varme hjerter, der hver dag gør en verden til forskel for vores dyr. ❤️

Veterinærsygeplejersker bedøver og overvåger patienter, plejer indlagte dyr, udfører laboratoriearbejde, assisterer ved operationer og støtter både dyr og bekymrede ejere gennem svære forløb.

De opdager små ændringer, lindrer smerter, skaber tryghed og giver omsorg til de patienter, der ikke selv kan fortælle, hvordan de har det.

🇩🇰 I Danmark er veterinærsygeplejersker en uundværlig del af det dyrlægepraksis. Deres viden, erfaring og engagement bidrager hver eneste dag til højre faglig behandling, høj patientsikkerhed og en kærlig hånd på bla hunde, katte, fugle, heste og kaniner.

I dag hylder vi alle veterinærsygeplejersker – for deres faglighed, deres omsorg og deres store hjerter. 💙

Tak for alt det, I gør for dyrene – også alt det, som ikke altid bliver set, men som betyder alverden for den enkelte patient. 🐾

💙 Glædelig Veterinærsygeplejerskernes Dag!
Kærlig hilsen Veterinærsygeplejerskernes Fagforening 🥳

#worldveterinarynurseday #veterinærsygeplejerske
#vsp #dyrevelfærd
#sammenervistærke
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Fantastiske billeder!! Én gang VSP altid VSP❤️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Dejligt billede 👩‍⚕️🇩🇰👩‍⚕️

Simone Birch IkenLaura Vorndran KristensenMarie-Louise KaarillEva-Maria Nielsen🫶🥳

Vi er på internt kursus det meste af dagen i dag, jeres opkald vil derfor gå til receptionen som vil give os besked☎
I er meget velkomne til at skrive os en mail med ønske om opringning i stedet, så vil Karin og Amber hurtigst muligt vende tilbage - hvis det er AKUT, så skriv AKUT i emnefeltet🙂
... Se mereSe mindre

🐾 63 fagveterinærsygeplejersker i anæstesi var d. 24/25. September samlet i Odense til deres årlige efteruddannelses kursus. Fælles for dem alle er, at de har taget faguddannelsen, som er tilrettelagt af Veterinærsygeplejerskernes Fagforening , Den Danske Dyrlægeforening og Københavns Universitet - University of Copenhagen hospital for familiedyr.

🐾Dyrlæge Johannes Fogh fra Anicura Århus Dyrehospital, og Dyrlæge Emma Hoeberg fra Københavns Universitets hospital for familiedyr var undervisere i anæstesi.

🐾 Amber Quick som er faglig sagsbehandler og faglig sekretær i sekretariatet hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, var også på besøg, for at fortælle om den nye overenskomst.

🐾 To skønne dage med spændende fagligt fokus på bedøvelse og smertebehandling af hunde og katte i dyrlægepraksis.
... Se mereSe mindre

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side