Arbejdsglæde i praksis: Kollegahjælp
Med en bevilling fra Velliv Foreningen og dyrlægebranchen, herunder Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, har praQtice gennemført en række aktiviteter under projektet ’Arbejdsglæde i praksis’.
I oktober/november 2022 blev der afholdt 10 arbejdsglædeworkshops rundt i Danmark med sammenlagt 655 deltagere. Der var et stort engagement og en masse spændende dialoger om arbejdet med trivsel på klinikkerne.
Vi vil løbende komme med gode råd og anbefalinger fra projektet. Vi starter med Kollegahjælpen, som er en del af den værktøjskasse, der blev udviklet i projektet.
Samtalepartner
Hovedmålet med Kollegahjælpen er at tilbyde en samtalepartner til alle ansatte i den veterinære branche, herunder veterinærsygeplejerske-elever, veterinærsygeplejersker, dyrlæger, klinikassistenter, samt andre ansatte i klinisk praksis og/eller deres pårørende, der søger hjælp. Tanken er på sigt, at man som kollegahjælper gennemgår et onlinekursus af et par timers varighed ved en psykolog, så man bliver klædt på til at kunne varetage opgaven som et ’ligemands’-tilbud, og hvad man gør i forskellige, typiske situationer.
Kollegahjælperen har tavshedspligt og kontakter ikke arbejdsgiver eller myndigheder. De kan lytte, vejlede og henvise til andre instanser som læge, psykolog, kriselinjer og lignende.
Samtalerne foregår sædvanligvis over telefonen. Det er op til den, der søger hjælp at afgøre, hvornår kontakten skal afsluttes.
Kollegahjælpen arbejder på frivillig basis og modtager ikke betaling for indsatsen.
Overvejer du at blive kollegahjælper
Lige nu efterlyser praQtice VSP’er, som gerne vil være frivillige kollegahjælpere.
Der er online intromøde den 31. maj kl. 19-20.30.
Hvis du overvejer, om det er noget for dig, så kontakt anne@praqtice.dk
Inspiration fra Norge
Kollegahjælpen er inspireret af Norge, hvor den norske veterinærforening har lavet en kollegahjælpeordning med dyrlæger, som på frivillig basis stiller sig til rådighed. De fortæller, at kollegahjælperne tilsammen modtager 20-25 sager/kontakter om året, varierende fra enkelte telefonsamtaler til gentagne samtaler. Det forventes, at niveauet vil være nogenlunde det samme i Danmark – måske lidt mindre. Der er ikke en forventning om, at du står til rådighed 24/7.
Henvendelserne handler typisk om: konflikter med kolleger, konflikter med kunder, træthed og udbrændthed.
Læs mere om kollegahjælper her
Vil du vide mere om de værktøjer, der blev udviklet i projektet ’Arbejdsglæde i praksis’, så kan du finde værktøjskassen her




Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 dag siden
🐾Næsten 50 veterinærsygeplejersker over 50år var samlet søndag d.13. September fra hele landet på Universitets hospitalet for familie dyr. De er alle medlem af en Facebook gruppe for vsp'er over 50år, som mødes en gang om året.
🐾Rundvisning på museet og omkring de historiske bygninger med konservator Annika Normann, som er leder af det Veterinær historiske museum og den store samling af gamle præperater.
🐾Rundvisning på det store Universitets hospital, hvor Dyrlæge Pernille Holst, som også er uddannet veterinærsygeplejerske, viste rundt og fortalte anekdoter om dagligdagen på dyrehospitalet.
🐾Foredrag med Dyrlæge og professor Asger Lundorff Jensen, der til dagligt arbejder på Århus Universitets hospital. Det handlede om dyrlægefagets opstart i meget gamle dage og Den Kongelige Veterinære Landbohøjskoles lange betydningsfulde historie, samt hvor vigtige veterinærsygeplejersker er i dyrlægepraksis🥰
🥰Kæmpe stor tak til Vetnordic for sponsorat til en skøn frokost madpose.
🥰Kæmpe stor tak til Universitets hospitalet for familiedyr, for at vi måtte låne frokost stuen hele dagen og se det spændende dyrehospital. ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Fantastisk dejlig dag - tak for opbakningen♥️♥️♥️
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 uge siden
... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
3 uger siden
Hej medlemmer
I dag og i morgen er hele bestyrelsen og kontoret på kursus.
Vi kan derfor ikke modtage opkald på telefonen. Send os en mail på vf@forbundet.dk, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Haster det meget skal du skrive HASTER i emnefeltet.
Vi er tilbage på mandag kl. 9.00 ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Ha alle et godt kursus