Snyder du dig selv for betaling for merarbejde?
Kender du reglerne for varslet og akut overtid? Se det her
Af Susanne Fasting
Merarbejde eller overarbejde i daglig tale er arbejde, der er påbegyndt, så det ikke kan forventes afsluttet inden for den fastlagte arbejdstid.
Merarbejde skal være pålagt af eller aftalt med arbejdsgiveren.
Du har ret til betaling for merarbejde fra første merarbejdstime pr. dag.
Varslet merarbejde
Hvis din arbejdsgiver varsler merarbejde med 28 dage, og du kan nå at afspadsere indenfor normperioden, har du ikke krav på merarbejdsbetaling.
På den måde kan du arbejde ekstra timer, hvis en kollega er på ferie, og så holde fri i en anden uge, så timetallet passer i normperioden.
Akut overarbejde
Men hvis der opstår akut overarbejde, skal du have overarbejdsbetaling.
Det kan for eksempel være, at en kollega bliver syg, der kommer et sygt dyr ind på klinikken, eller der sker noget andet, som kræver, at du må arbejde ekstra, selvom det ikke er varslet med 28 dage.
Betalingen for merarbejde er 1 ½ times løn i timen for de første 3 timer (50%) og 2 timers løn pr. time for de efterfølgende timer (100%).
Det skal understreges, at du bør sørge for at få din arbejdsgivers accept, inden du påbegynder dit merarbejde, da du ellers risikerer, at det ikke bliver godkendt.
Afspadsering
Afspadseringstidspunktet aftales mellem arbejdsgiveren og veterinærsygeplejersken. Hvis I ikke kan blive enig om, hvornår der skal afspadseres, skal arbejdsgiveren give et varsel på en uge.
Hvis der ikke er noget at lave på klinikken, kan din arbejdsgiver varsle afspadsering med dags varsel. Det gælder dog ikke, hvis din optjente afspadsering er optjent i vagt eller indenfor de seneste 3 døgn.
Også for deltidsansatte
Det gennemsnitlige timetal for en veterinærsygeplejerske er 34 timer om ugen. Mange arbejder altså på deltid.
Derfor fik vi ved sidste overenskomstforhandling gennemført, at deltidsansatte også har krav på merarbejdsbetaling.
Er du for eksempel ansat 30 timer om ugen, skal du have merarbejdsbetaling, hvis du bliver bedt om at arbejde mere end din timenorm.
For eksempel kan en deltidsansat veterinærsygeplejerske blive bedt om at arbejde på fuld tid, hvis en kollega er på ferie. Det skal varsles overfor sygeplejersken i forbindelse med ferieplanlægningen eller senest 28 dage før.
Fast tillæg for merarbejde
Overenskomsten giver mulighed for, at der kan aftales et fast honorar på 1.000 kroner om måneden, som kan dække fast ulempe- og merarbejdstillæg.
I overenskomsten står der:
Vi anbefaler, at du overvejer nøje, om 1.000 kroner om måneden dækker de ulempe- og merarbejdstillæg, du ville havde optjent, hvis du ikke fik det faste tillæg.






Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
11 timer siden
📣 VSP Familiedyr 📣
Program for fredag den 23. oktober 2026
Maria Søndergaard 👉 Hvordan kommer vi i gang med TIVA?
Kim Starke 👉 Ledelse og kommunikation på arbejdspladsen
ℹ Se hele programmet og tilmeld dig i linket i kommentarsporet ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
1 dag siden
📣VSP Familiedyr 📣🐾
Torsdag den 22. oktober 2026 kan du opleve det her:
Julie Pio Kragelund 👉 Moderne sårbehandling i praksis - forstå, vurder og handel. Få styr på sårbiologi WAR- score mm.
Malene Wolf-Jølver 👉 Fodring af seniordyret
Derudover kan du med din klinik/kolleger deltage i et tværfagligt spor
👉Familiedyr (VET & VSP) - Teamwork i praksis: Fra travl hverdag til stækt team
med Dorte Kvistgaard Christensen
herunder:
👉Spil dine kollegaer gode – også når kalenderen koger
👉Vi hører ikke det samme – selv når vi lytter til det samme
👉Når samarbejdet knirker – små irritationer, store konsekvenser
👉Motivation i hverdagen – vi drives ikke af det samme
👉Forandringer i hverdagen – fra modstand til mening
Waow - og det er kun torsdag! I morgen kommer programmet for fredagen
Jeg skal i hvertfald med! Skal du også?
Se link til program og tilmelding i kommentarsporet ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Veterinærsygeplejerskernes Fagforening
2 dage siden
Høje følelsesmæssige krav er en del af arbejdet for mange. At møde mennesker i svære livssituationer og håndtere stærke reaktioner kan være meningsfuldt – men også krævende. Det kan samtidig øge risikoen for konflikter, både med dem, man skal hjælpe, og i det interne samarbejde.
Temamødet sætter fokus på tre temaer i samspillet mellem høje følelsesmæssige krav og konflikter:
Fra belastning til balance
Konflikter og kommunikation
Professionel dialog om følelser
Hvert tema rummer en introduktion til vigtig viden samt gode råd og redskaber, I kan bruge i hverdagen med det samme.
Se link i kommentarsporet for mere information og til tilmelding ... Se mereSe mindre
Share on FacebookShare on TwitterShare on Linked InShare by Email
Kommentér på Facebook
Se mere her: www.godtarbejdsmiljo.dk/arrangementer/temamoeder-om-hoeje-foelelsesmaessige-krav-og-konflikter