Veterinærsygeplejerske søges til barselsvikariat – AniCura Centrum Dyrehospital


Veterinærsygeplejerske søges til barselsvikariat – AniCura Centrum Dyrehospital

Er du veterinærsygeplejerske og har lyst til at blive en del af et engageret team i en alsidig og fagligt spændende hverdag?
Så har vi et barselsvikariat, hvor du får mulighed for at gøre en reel forskel for både patienter, klienter og kolleger.

Hos AniCura Centrum Dyrehospital sker der noget hver dag. Derfor søger vi en veterinærsygeplejerske, der trives i en hverdag med tempo, ansvar og stor faglig variation. Vi leder efter en kollega, der motiveres af at få tingene til at fungere, tage ansvar og finde løsninger, når planerne ændrer sig.

Brænder du for almen praksis med in-house kirurgi, tandbehandlinger og medicinske udredninger – og kan du lide at være en central del af både patientforløb og den daglige drift – så er det måske dig, vi søger.

Hvem er vi?

Vi er et engageret team bestående af 5 dyrlæger, 6 veterinærsygeplejersker, 1 VSP-elev, en dedikeret receptionist og et medhjælperteam til oprydning og klargøring om eftermiddagen.

Vores dyrehospital er moderne, lyst og velindrettet med plads til udvikling og nye idéer. Vi arbejder tæt sammen, hjælper hinanden og forventer samtidig, at alle bidrager aktivt til at få dagen til at lykkes.

Vi råder blandt andet over:

  • Fuldt IDEXX in-house laboratorium
  • Digital røntgen
  • Ultralydsscanner
  • Fuldt udstyret tandafdeling
  • CO₂-laser til kirurgi

Derudover modtager vi henvisninger inden for dermatologi.

Om stillingen

Stillingen er et barselsvikariat på 30–37 timer om ugen uden vagt- og weekendarbejde. Du bliver en vigtig del af vores hverdag og får en bred rolle med stor grad af selvstændighed.

Dine arbejdsopgaver vil blandt andet omfatte:

  • Pleje og håndtering af indlagte patienter
  • Blodprøver, medicinering og diagnostik
  • Anæstesier på selvstændigt niveau (hvis du har mod på det)
  • Laboratoriearbejde
  • Telefon, reception og klientkontakt

Vi planlægger dagene struktureret, men hverdagen på et dyrehospital er levende og uforudsigelig. Derfor er det vigtigt, at du kan bevare overblikket, prioritere og bidrage konstruktivt, når tempoet stiger.

Du bliver en del af et team med stærke faglige kompetencer og gode muligheder for sparring og læring. Selvom stillingen er tidsbegrænset, bliver du en fuldt integreret del af teamet fra første dag.

Hvem er du?

Vi forestiller os, at du:

  • Er autoriseret veterinærsygeplejerske
  • Trives med ansvar og selvstændige opgaver
  • Arbejder effektivt og bevarer roen, også når der er travlt
  • Er løsningsorienteret og omstillingsparat
  • Er glad for klientkontakt og kommunikerer professionelt
  • Er en holdspiller, der bidrager aktivt til et godt samarbejde

Hvad tilbyder vi?

  • Et spændende barselsvikariat på 30–37 timer uden vagt- og weekendarbejde
  • Barselsvikariatet løber fra 1. oktober eller 1. november 2026 til 30. november 2027
  • En arbejdsplads med høj faglighed og stærkt sammenhold
  • En varieret hverdag, hvor du gør en reel forskel
  • Gode muligheder for faglig udvikling i moderne rammer

Lyder det som noget for dig, glæder vi os til at høre fra dig.

Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte daglig leder Kristine Baron på:

📧 kristine.baron@anicura.dk

📞 36 72 02 01

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

Der vil igen i år blive afviklet ERFA møde for oplæringsansvarlige på veterinærsygeplejerskeuddannelsen🐕🐈🦜

Denne gang med 3 møder henholdsvis d. 8/9 i Valby hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, d. 9/9 i Kolding hos Hansenberg på Vranderupvej og d. 10/9 i Vodskov

Programmet byder blandt andet på:
- Information om den nye uddannelsesforordning,
- SPS i skole og oplæring,
- Indblik i hestespecialisering og
- Oplæg fra Mette Overgaard Riise fra M-O-R om styrkebaseret elevudvikling/selvudvikling ( Når eleven ikke mangler vilje – men indsigt i egne styrker)
- Samt en masse af sparring med andre oplæringsansvarlige.

Se det fulde program og tilmeldingsmuligheder i kommentarsporet
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Lad mig uddybe indholdet 💚. Jeg vil give jer nogle værktøjer med hjem så undertitlen er : Hvordan uddannelsesansvarlige kan bruge styrkebaseret feedforward, adfærdsforståelse , lytteniveauer og små samtaleværktøjer til at skabe bedre elevforløb & samarbejde. I er velkomne til at spørge mig her 😉 Glæder mig til at se jer ! Indtil da" lav en god dag "

Tag endelig fat på mig ved spørgsmål til dagen, samt tilmelding på kfy@hansenberg.dk inden d. 1 september🌼

Yamila Louise Kruse Bush

Det er igen åben for Indstillinger til Årets VSP 2026 ☀️🎉

Vi ser frem til og glæder os til at modtage jeres mange indstillinger 🙏🥳
... Se mereSe mindre

1 måned siden

Veterinærsygeplejerskernes Fagforening

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid
... Se mereSe mindre

Hej medlem ✨✨
kl. 12.00 slutter afstemningen om din kommende overenskomst for de næste 19 måneder. Din stemme er vigtig!
Du kan finde link til afstemningen under nyheder på vspnet.dk
☝🏼Du skal logge ind med dit nemid

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side