AniCura Roskilde Dyrehospital søger engageret VSP


Har du lyst til fortsat at udvikle dig på en spændende og velfungerende arbejdsplads, så har vi en nyoprettet stilling

Kunne du tænke dig:

· Et spændende alsidigt arbejde med mulighed for medindflydelse og faglig udvikling?

· En arbejdsplads med fokus på tryghed, trivsel, åben dialog og god ledelse?

· Fantastiske og fagligt dygtige kolleger med masser af smil og højt humør?

· En arbejdsplads med høj faglighed og fokus på faglig udvikling?

· At have medindflydelse på dine arbejdstider?

· Grundig introduktion og individuelt tilpasset oplæring?

· At arbejde på et ISO Certificeret dyrehospital med styr på tingene og fokus på klienter og patientsikkerhed?

Vi forventer at du:

· Er autoriseret veterinærsygeplejerske

· Har lyst til at udvikle dig fagligt og indgå i det bedste team

· Kan arbejde i såvel reception som operationsafdeling

· Har fokus på god service og er glad for kundekontakt

· Er positiv og vægter et godt samarbejde højt

· Kan arbejde selvstændigt og ansvarligt uden at være bange for at spørge

Hvem er vi?

Vi er et ISO godkendt dyrehospital med både egne klienter og henvisningsklienter bl.a. indenfor tandbehandling, øjne, ortopædi, anden specialkirurgi, intern medicin og rehab. Vi er et veludstyret dyrehospital med fokus på glade medarbejdere og klienter, høj patientsikkerhed og på at være på forkant fagligt.

Vi er i øjeblikket 8 dyrlæger og 8 VSP (deraf 5 fagveterinærsygeplejersker i hhv. anæstesi, tandbehandling og rehabilitering).

Herudover har vi 4 vsp-elever samt fast tilknyttede timelønnede veterinærstuderende og ungarbejdere.

Vores motto er ”vi siger hvad vi gør, og vi gør hvad vi siger” – og vi møder vores klienter der, hvor de er. Derudover er vores grundholdning at ”det skal være sjovt at gå på arbejde”

Har du lyst til at høre lidt mere om det og se hvem vi er, så er du velkommen til at lave en aftale om at komme forbi på et uforpligtende besøg inden du sender din ansøgning.

Tiltrædelse snarest muligt. Samtaler afholdes løbende.

Ansøgning med CV uploades under jobopslag på vores hjemmeside:
https://job.anicura.dk/jobs/8189301-anicura-roskilde-dyrehospital-soger-engageret-vsp

For yderligere information eller aftale om besøg kontakt: Ledende VSP Mia Worm på TLF. 81770016

Vi glæder os til at høre fra dig.

Følg med på Facebook

Used for the like, share, comment, and reaction icons

☢️Spændende heldags kursus i lovpligtig strålebeskyttelse og håndfri røntgen i dyrlægepraksis.

☢️D.12.November i Greve på Sjælland.

☢️Undervisere:
-Sundhedsfaglig medarbejder Dina Bech fra Sundhedsstyrelsens strålebeskyttelses afdeling (SIS). Dina er både radiograf og veterinærsygeplejerske.
-Fagveterinærsygeplejerske Liselotte Nielsen fra Anicura Københavns Dyrehospital. Liselotte har stor erfaring fra sit dagligt arbejde med håndfri røntgen.

🐾Videoen er en håndfri OCD skulder lejring til DKK. Optaget og delt med ejers godkendelse.

☢️ Link til Vetnordic kursus i kommentar:
... Se mereSe mindre

Der vil igen i år blive afviklet ERFA møde for oplæringsansvarlige på veterinærsygeplejerskeuddannelsen🐕🐈🦜

Denne gang med 3 møder henholdsvis d. 8/9 i Valby hos Veterinærsygeplejerskernes Fagforening, d. 9/9 i Kolding hos Hansenberg på Vranderupvej og d. 10/9 i Vodskov

Programmet byder blandt andet på:
- Information om den nye uddannelsesforordning,
- SPS i skole og oplæring,
- Indblik i hestespecialisering og
- Oplæg fra Mette Overgaard Riise fra M-O-R om styrkebaseret elevudvikling/selvudvikling ( Når eleven ikke mangler vilje – men indsigt i egne styrker)
- Samt en masse af sparring med andre oplæringsansvarlige.

Se det fulde program og tilmeldingsmuligheder i kommentarsporet
... Se mereSe mindre

Kommentér på Facebook

Lad mig uddybe indholdet 💚. Jeg vil give jer nogle værktøjer med hjem så undertitlen er : Hvordan uddannelsesansvarlige kan bruge styrkebaseret feedforward, adfærdsforståelse , lytteniveauer og små samtaleværktøjer til at skabe bedre elevforløb & samarbejde. I er velkomne til at spørge mig her 😉 Glæder mig til at se jer ! Indtil da" lav en god dag "

Tag endelig fat på mig ved spørgsmål til dagen, samt tilmelding på kfy@hansenberg.dk inden d. 1 september🌼

Yamila Louise Kruse Bush

Det er igen åben for Indstillinger til Årets VSP 2026 ☀️🎉

Vi ser frem til og glæder os til at modtage jeres mange indstillinger 🙏🥳
... Se mereSe mindre

Ønsker du at blive medlem? Kontakt os i dag

Bliv medlem
Bliv medlem

Min side